Skip to content Skip to footer

Ofis Çalışanları Için Sağlıklı Yaşam Tavsiyeleri

Bol Bol Su İçin

Ofis ortamında çalışıyor olun ya da olmayın, susuz kalmamak gerektiği unutulmamalıdır. Su, vücudun fiziksel ve zihinsel işleyişini düzenlediği için sağlığınız açısından oldukça önemlidir. Doktorlar vücudunuzun sağlığını korumanız için her gün yaklaşık 2 litre su içmenizi öneriyor. Dolayısıyla şekerli bir gazlı içecek ya da bir fincan kahve yerine yanınıza bir şişe su almayı unutmayın. Tuzlu, yağlı ya da şekerli atıştırmalıklardan almak yerine öğle yemeğinizin yanına kendiniz bir şeyler getirmeyi deneyiniz. İyi beslenme sağlığınız için son derece önemlidir. Öğle yemeğinize taze meyve ekleyin ya da tam tahıllı ekmek ya da makarnayla tükettiğiniz yiyeceklerin besin değerini artırın. Fındık, tohumlu yiyecekler, doğranmış yiyecekler ve salata çeşitleri iyi birer seçenek olabilir.Ofis ortamında çalışıyor olun ya da olmayın, susuz kalmamak gerektiği unutulmamalıdır. Su, vücudun fiziksel ve zihinsel işleyişini düzenlediği için sağlığınız açısından oldukça önemlidir. Doktorlar vücudunuzun sağlığını korumanız için her gün yaklaşık 2 litre su içmenizi öneriyor. Dolayısıyla şekerli bir gazlı içecek ya da bir fincan kahve yerine yanınıza bir şişe su almayı unutmayın.

Masa başında çalışan ofis çalışanlarının daha sağlıklı olmaları için tavsiyeler!

Masa başında çalışırken çalışma alanınızı göz önünde bulundurmalısınız. Çalışma odalarınız havasız olabilir. Çalışma alanınızın her zaman temiz, pırıl pırıl, kirsiz ve tozsuz olmasını sağlamaya çalışmalısınız. Bunu sağlamanın birçok yolu vardır.Özellikle nezle ya da grip mevsimi yaklaştığında ve ofiste yayılmaya başladığında masanızda el dezenfektanı bulundurmak iyi bir fikirdir. Bu sayede diğer çalışanlardan bulaşan mikropları öldürüp bağışıklık sisteminizin direncini korursunuz. Diğer bir seçenek de ofis ya da kabinler için ideal olan küçük ve portatif boyutlarda temin edilebilen hava arıtıcılarıdır. Bu ürünler alerji sorunu yaşayan ya da şehirlerdeki hava kirliliğine karşı hassas olan kişiler için oldukça iyi bir seçimdir.Ofis odanızın yeterli şekilde aydınlatılmasına dikkat edin; böylelikle küçük yazılı belge ve notları okurken gözünüz daha az yorulacak ve uzun süre bilgisayar ekranına bakmaktan kaynaklanan göz yorgunluğu da azalacaktır.
Ofisinizde temizlik ürünleri bulundurmalı ya da temizlik hizmeti sunan kişilerden talep etmelisiniz. Örneğin, bilgisayar ekranınızı temizlemek göz yorgunluğunu azaltacaktır. El dezenfektanı kullanmakla aynı şekilde; fare, klavye ya da zımba gibi ofis içerisinde çoğu kişinin dokunduğu malzemelerin temizliğinde kullanılmak üzere temizleme bezleri almak akıllıca olacaktır. Bu sayede mikropları öldürecek ve etraftaki haşerelerden sizi uzak tutacaktır. Cep bilgisayarı ya da cep telefonu gibi cihazları dezenfekte etmeyi unutmamalısınız; bu tür cihazlar sıklıkla, özellikle ağza yakın bölgelerde, kullanıldığı için birer mikrop yuvasıdır.Öğle aranız uzunsa, ofis etrafında ya da içerisinde yürüyüş yapmak gerilen kaslarınızı rahatlatmak ve biraz egzersiz yapmak için çok iyi bir yöntemdir. Bunun yanı sıra, eklem ve kaslarınızdaki gerilme ve tutulmayı büyük ölçüde azaltacak diz çökme, çömelme, lunge gibi hareketleri yaparak ofis içerisinde basit egzersiz etkinlikleri yapabilirsiniz.
Mesaj Gönder
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?